Sade Bir Japon Felsefesi: Wabi-Sabi

Wabi-sabi 16. yüzyılda başlayıp günümüze kadar gelen Japon yaşam felsefesidir. Sahip olduğumuz kusurların kabul edilmesi, mükemmeliyetçilikten uzak bir yaşamı destekleyen bir düşüncedir. Anlam olarak inceleyecek olursak, wabi “sade şıklık” sabi ise “kusurlardan keyif almak” şeklinde tanımlanabilir. Wabi; çevremizdeki eşyaların, durumların ve davranışların doğal olanının bizim için manevi huzur getireceğini savunmaktadır. Sabi ise elimizde var olanın var olduğu haliyle güzel olduğunu, yılların getirdiği eskime, yıpranma gibi doğal durumların onu daha da güzelleştirdiğini düşünmemizi sağlar.

Günümüzde bu yaşam felsefesini benimsemek biraz daha zor hala gelse de uygulaması ruhumuza iyi gelecektir. Çünkü; teknoloji toplumunda, kullandığımız tüm uygulamalarda başkalarının hayatlarını kendi hayatlarımızla karşılaştırmaya başladık ve ister istemez mükemmeliyetçi bir toplum haline geldik. Şu şuraya gitmiş, şu şurada tatil yapıyor, biz hala çalışalım, şunun kıyafeti çok güzelmiş ben de alayım vs vs. gibi düşünceleri tam olarak belirtmesek de her an herkeste var olmaya başladı ve maalesef yaşam prensibimiz haline geldi. Artık hedeflerimizi mükemmel olmadığı, mükemmel olmasını sağlayamadığımız sürece gerçekleştiremez hale geldik, çünkü daha iyisini başkasının yapmasından korktuk. Böylece hayallerimizle aramıza görünmez bir set çekmiş olduk. Kendimizi var olduğumuz gibi kabul etmek, her şeyin zamanla değişeceğini, hedeflerimiz için attığımız her adımın zaman zaman düşecek hale gelsek de iyileşebileceğini kabul etmek belki de onları gerçekleştirme yolunda iyi bir adım olacaktır.

Wabi-Sabi anlamsal genişliği sayesinde her alan için gerçekleştirilebilir. Dekorasyon bunun örneklerinden biridir. Bu felsefe kırılan bir bardağı, fincanı saksı yapmanın daha doğru olacağını, daha fazla satın almanın doğru bir tercih değil sadece tüketim çılgınlığı olduğunu, eskiyen bir kıyafetin başka durumlarda değerlendirilebilir olduğunu, yüzünde oluşan kırışıklığın doğal bir süreç olduğunu savunur. Belki de bu ve buna benzer durumları durup bir düşünürsek gerçekten ihtiyacımız olduğundan değil de dışa bağımlı olduğumuz için yaptığımızı görürüz ve bu felsefeyi benimsemiş hale geliriz. Başkaları için değil, kendimiz için yaşadığımızda paylaşılan fotoğrafların değil, yaşanılan anın kıymetini biliriz. Eminim son dönemde hepimizin ihtiyacı olan şey bu: stressiz, sade bir yaşam. İhtiyacımız var, bunun farkındayız ama uygulamada başarılı olabilir miyiz? Belki de asıl cevabını aramamız ve çabalamamız gereken nokta budur.

Uygulaması oldukça kolay(!) bu felsefeyi umarım sevmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Kaynakça: https://www.homify.com.tr/yeni_fikirler/597750/wabi-sabi-hayat-tarzina-ne-dersiniz

https://listelist.com/wabi-sabi-nedir/

 

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: