Vaka Analizi Nedir? Hangi Hususlara Dikkat Etmek Gerekir?

Merhabalar.

Bugün sizinle yakın zamanda sürecine dahil olduğum bir firmanın vaka analizi sürecinde, edindiğim deneyimleri paylaşacağım. Faydalı olması dileğiyle.

Öncelikle vaka nedir bunu tanımlamaya çalışalım.

Vaka analizi; bir firmadaki ilgili departmanlarda yaşanabilecek sorunların, farklı kriterler göz önünde bulundurularak problemin en uygun çözüme ulaşmasını sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Tanımından da anlaşıldığı üzere vaka analizi tek bir çözümü değil birden fazla alternatif çözümü kapsar ve firma için maliyetler ve kar açısından en uygun olan çözümün seçilmesi hedeflenir.

Günümüzde vaka analizi, mülakat süreçlerinde sıkça kullanılan bir teknik haline gelmiştir. Bu nedenle daha önce vaka analizi yapmamış olan adaylar, bu süreçte biraz stres yaşamaktadır. Ancak bu süreç için fazla endişelenmenize gerek yok. Çünkü firmaların amacı, bulduğunuz çözümleri eleştirmek değil, çözüme ulaşırken ele aldığınız öncelikli kriterleri görmek ve pozisyona dahil olduğunuz taktirde olası toplantılarda ekip içerisindeki rolünüzü ve tavrınızı ölçebilmektir. Emin olun, bu süreçte ne kadar çok stres yaşarsanız o kadar çok hata yapar ve mevcut sürenizde sıkıntı yaşarsınız.

Genellikle vaka analizinde size yöneltilen sorular, başvurduğunuz pozisyona ya da departmana göre değişmektedir. Ancak hepsinde amaç aynıdır: Risk yönetiminizi nasıl yapabildiğinizi ölçmek. Bu nedenle sakin olmalı ve mesleki yeterliliğinizi de katarak çözüme ulaşmayı hedeflemelisiniz.

Şimdi, biraz da benim dahil olduğum süreçten bahsedeyim sizlere.

İlk olarak bizden, problemi bireysel olarak çözmemiz istendi. Belli bir süre dahilinde en uygun çözüme ulaşmayı hedeflemeliydik. Ancak ben bu süreçteki tüm verileri inceleyememiştim. Hatta bazı verileri diğer aşamaya geçtiğimde fark ettim, diyebilirim 🙂

Neyse, ikinci süreç jüri önünde grup arkadaşlarımızla birlikte bulduğumuz sonuçları tartışarak ortak sonuca ulaşmaktı.  Bu ikinci süreç açıkçası benim için en eğlenceli süreçti. Çünkü farklı bakış açılarıyla ortak sonuca ulaşmak, süreci daha da eğlenceli hale getirmişti -bence vaka analizinde her katılımcının gelişmesini sağlayan aşama bu olmalı –  Aynı zamanda aramızda deneyimli olan adaylar da vardı. Bu adayların sürece bakış açıları, süreci yorumlama şekilleri tabi ki biz yeni mezunlar için öğretici nitelikteydi.

Üçüncü süreç, kendi çözümünüzü jüri üyelerine sunmaktı. Bu süreç zaman kısıtı nedeniyle oldukça kısa sürdü. Ancak gözlemlerime göre şunu söyleyebilirim ki; afişi hazırlayışınız, çözüme ulaşma şekliniz, afişte önemli noktaları işaretleyip yazmanız, ikinci süreçte ekipteki rolünüz, ekip arkadaşlarınıza karşı yaklaşımınız oldukça önemli. Bu söylediklerime dikkat ederseniz ve süreç içerisinde yaptıklarınızı ve düşündüklerinizi dürüst bir şekilde aktarırsanız ve bir de stresinizi kontrol altına aldığınızda vaka analiziniz sizin için hem keyifli hem de bolca bilgiyi kısa sürede tadacağınız bir süreç yaratacaktır. Hepinize şimdiden bol şans diliyorum. Sorularınız için bana neslihannsezer@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: