Yüzleşme 7 – Bu Ay Neler Yaptık, Neler Yapamadık?

Herkese merhaba. 

Bugün buraya ne yazacağımı bilmeden geldim aslında.  Günlerdir içimi boğan bir konudan bahsetmek istiyorum size. Eminim hepimiz zaman zaman böyle bir dönemden geçiyoruz: Tembellik dönemimizden.  Aslında böyle bir dönemimiz olduğunu dün akşam izlediğim bir videodan öğrenmiş oldum ve günlerdir bu sendromda olduğumu ve ne yaparsam yapayım da bu dönem içinde ulaşmak istediğim verimliliğime asla ulaşamadığımı gördüm.

Günlük, haftalık ve aylık planlar yapmayı ve elimden geldiğince bu planlara uymayı seviyorum. Benim için bir plan yapmak ve ay sonunda neler yapabildiğimi görüp kendimi değerlendirmek, bir sonraki aylar için yaptığım planların ne kadar etkili olabileceğini de belirliyor. Kendime verdiğim hedefleri uygulayabilmek adına sayısal değerleri olabildiğince minimize etmeye çalışıyorum ki ay sonunda onları gerçekleştirmek istediğimde ve planımdan geri kaldığımda bu durum benim motivasyonumu etkilemesin. Yine bildiğiniz üzere ay sonuna yaklaştık ve benim sayısal hedefli planlarım geride kaldı. Son haftanın geldiğini fark eden ben, son 5 gün için hemen hızlıca bir plan yaptım ve bu planın gerisinde kalmamak için de son derece çabaladım. Ancak gelin görün ki o sayısal hedeflere ulaşabilmek şöyle dursun, 1 tanesini bile yapabilsem benim için kardır modundayım. Çünkü zihinsel açıdan kendimi strese soktum ve yapamazsam kendimi suçlayacağımı bilmekteyim. Ancak bu hedefi gerçekleştiremeyeceğimi de bilmekteyim. Kendimi rahat bıraksaydım – son 5 güne sıkıştırmasaydım- belki de çoktan bitirmiştim. Ancak şu günlerde o hedefin 1 tanesine bile harcadığım zamanı başka hedeflerime harcamış olsaydım, kendimi çok daha verimli hissedecektim. Bu durumla şu an yüzleşiyorum ama hala içim huzursuz ve bunun nasıl geçeceğini henüz bilmiyorum.

Yine dün akşam bu konu üzerinde kendimle savaşırken bir videoyla karşılaştım. Tembellikle olan savaşımızdan ve onu nasıl yeneceğimizden bahsediyordu.  Bu ay tam anlamıyla benim tembellik dönemimdi. Çünkü verdiğim hedefleri son 5 güne sıkıştıracak kadar tembel olmasaydım, şu an bu savaşı içimde yaşamayacaktım. Belki de ayın analizini yapacak ve bir sonraki için kendime yeni hedefler oluşturacaktım. Ama bırakın hedef belirlemeyi, çok sevdiğim, severek yaptığım çalışmaları bile yapmak istemeyecek durumdayım.

Başkasına karşı sorumlu olduğumuz çalışmaları zamanında yetiştirememek bize ne kadar suçlu hissettiriyorsa, kendimize karşı sorumlu olduğumuz işleri zamanında yetiştirememek yani yapamamak onun iki katı bir etki bırakıyor üzerimizde. Her şeyi yapmak zorunda değiliz, insanız ve yorulduğumuz zamanlar elbette olacak. Bu noktada kendimizden istediğimiz şeylerin farkında olmalı ve uygulayacağımız eylemlerin belki de zamanını bile belirlemeliyiz. Çünkü yapmadığımız şeyler değil, yapacağımız vakte sahip olduğumuz halde yapamadığımız işler başımıza bela açıyor. En büyük belası da pişmanlık. Ve bu pişmanlığı yenmek için de türlü türlü bahanelere başvuruyoruz. Asla sorumluluğunu almak istemiyoruz. Biliyoruz ki sorumluluğunu alacağımız şey bizim hayatımız ve sonucunda etkilenecek kişi bizleriz. Ama bu durumdan kaçış yok maalesef ki.

Şimdi geriye yaslanmanın ve aylık planlarımıza göz atmanın vakti. Neleri yaptık ve neleri yapamadık? Yapamadık çünkü…

Yaptık çünkü….

Nedenleri belirlediğimizde sonuçları bulmak çok daha kolay olacak. Şimdi kendimizle yüzleşme vakti. Belki eylül bizim için çok daha verimli olur ve buna kesinlik kazandırmak da tamamen bizimle elimizde. Umarım hepimiz için Eylül, Ağustos’tan çok daha güzel ve verimli geçer.

 

O kadar tembellikten bahsettik. Videoyu paylaşmamak olmaz 🙂

Kendimizle yüzleşebildiğimiz bir yazı olması dileğiyle….

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: