On The Way 13 – Hedefe Bir An

Herkese merhabalar.

Umarım herkes iyidir. Bir günlük bir aranın ardından geri döndüm ancak tabi ki hedeflerimi tamamlamış bir şekilde aranızdayım.

Son yazımıza sorgu niteliğinde başlamıştık. Aslında sadece İngilizce hedefimize değil, diğer tüm hedefleri kapsayan bir sorgu dizisi olmuştu bu yazı. O yazıda kendimize söz verdiğimizi kabul ediyorum çünkü burada kendimizden vazgeçmeden ilerlemeye çalışmalıyız. Yoksa sadece yapmış oldum demek için bir şeylerle uğraşıyor görünürüz. O görünme de maalesef ki bize bir yarar sağlamaz.

Bugünün etiketi diğerlerine gibi tek kelimeyle anlatılamadı. Etiketimiz “hedefe bir an”.

Gününüzü bir düşünün.

Plan hazırladınız, haftalık ya da günlük hiç fark etmez. Listeyi oluşturdunuz ve amacınız bu hedefleri zamanında gerçekleştirebilmek. Güne başladınız, diğer işlerin vaktinizi harcadığını bildiğinizden erken kalkmayı hedeflediniz. Böylece işe ya da derse başlayana kadar kedinize verdiğiniz sözü tutabilecek ve o hedefe bir tik atabilecektiniz. Ancak dün akşam uyuyana kadar arkadaşlarınızla konuştunuz, muhabbet muhabbeti açtı ve siz telefonu bir türlü kapatamadınız ya da instagramda keşfete daldınız, her içerik de ilginizi çekince uykunuz dağıldı daha geç uyumanıza neden oldu(uyumak zorunda kaldınız) Ee hal böyle olunca sabah erken kalkamadınız. Uyandığınız gibi işe ya da derse gitmek zorunda kaldınız ve bir ara bulamayınca saat 20:00 oldu bile. Çok yoruldunuz tabi biraz araya ihtiyacınız var. İzlemek istediklerinizi açtınız, takip ettiğiniz bir diziyi ya da sadece televizyonu. Youtube döngüsüne girdiyseniz orası zaten çok ayrı bir çukur burası, aranızı daha çok uzatmanıza sebep olur aman dikkat 🙂

Dinlendiniz, izlediniz bir de baktınız saat 21:00 oldu. Artık günün yorgunluğunu iyice üzerinizde hissettiğiniz için hedeflediklerinizi yapmaya hem enerjiniz kalmadı hem de yapma isteğiniz. Erken yatayım da yarın ikisini birden gerçekleştiririm dediniz ve yatağa gittiniz. Yine telefon tuzağına düştünüz ve ertesi gün yaşanacak olaylar listesini tekrar etme garantisini verdiniz bile.

Bu döngüye ister istemez dahil oluyoruz bazı dönemlerde. Hedeflerimize bir an sığdıramıyoruz. En sona kalınca da kendimizi ertelemeyi tercih ediyoruz. En kolayı kendimizden eksiltmek oluyor çünkü o an için. İşimiz ya da derslerimiz için verdiğimiz çabayı sıra kendimize geldiğinde maalesef veremiyoruz. Belli bir zaman geçtiğinde de elimizde kalan koca bir hiçle gelen pişmanlıkla yaşamayı öğreniyoruz.

Gelin bu bölümde hedeflere bir an belirleyelim. Ve o an bizim hedef saatimiz olsun. O saatte her ne iş olursa olsun erteleyelim, bahanelerden uzak izole bir saat bulalım kendimize. Kimimiz için sabah 7 olur kimimiz için gece 3. Hiç fark etmez. Yeter ki o saatte kendimizden vermemiş olalım. Kendimize adım atmış olalım ki belli bir zaman sonra keşke demeyelim. Önceki yazıda bahsettiğimiz gibi yapmış olmak için değil, tekrarlamak için değil gerçekten bitirmiş olmak için bitirelim bu hedefleri.

Etiketi tanımladık, konuşmalarımızı yaptık, hedeflerimizi belirledik, saatlerimizi ayarladık. Şimdi sıra listening bölümünde.

Konumuz: Facts and figures.

Haydi başlayalım.

Kelimeler öğrenildi, listening parçası en az 3 kez dinlenildi, etkinlikler yapıldı, shadowing ile ses kaydedildi.

O zaman geriye reading kalıyor. Güzel bir paragrafla geliyorum size.

Konumuz ertelemek.

If you’re a procrastinator, then you’ve probably asked yourself at some point “why do I procrastinate so much?” or “why do I keep procrastinating even though I know that it’s bad for me?”. These are important questions, since understanding why you procrastinate is crucial if you want to figure out how to stop doing it.

The following article will give you the answers to those questions.

Specifically, you will learn about the psychological mechanism behind procrastination, and see a comprehensive list of the reasons why people procrastinate, based on decades of research on the topic. Furthermore, you will learn how this information can help you figure out why you procrastinate, and how you can use it in order to successfully overcome your procrastination.

Note that this article is extensive, since procrastination is a complex problem, that different people experience for different reasons. However, don’t let this discourage; feel free to skim through this article, especially when it comes to the list of reasons why people procrastinate, and focus on the things that are the most relevant to you. Furthermore, if you prefer to just read a summarized version of this article, then simply scroll right on to the next section.

Bence speaking için de harika bir konu olacaktır erteleme. Önce kendi sebebinizi bulun ve nasıl çözebileceğinizi çevirin. Daha sonra da başkasına anlatıyormuş gibi konuşup kaydedin.

Bunu da hedeflere eklesek mi?

Diğer ayı mı beklesek?

Bunu hedef saatlerimizde belirleyelim bence.

Bu arada benim hedef saatlerim 07:00 ve 19:00. İki tane belirledim çünkü birinde gerçekleştiremezsem diğeri için kendime şans tanıyabileyim.

Şimdilik bu kadar.

Umarım bu sorgular hepimiz için iyi olur.

Sevgilerimle.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: