On The Way 8 – Mücadele

Herkese merhabalar. Hatta iyi akşamlar demem lazım yazdığım saate göre.

Bugün biraz tembellik yapıp yazı yazma işini sonraya erteledim. Neyse ki İngilizce görevlerinin(en azından bugünkü) kaderi yarına ertelenmek olmadı. Bu nedenle görevimin yanına bir tik eklemek beni gün sonunda epey mutlu edecek 🙂

Bugünün etiketi mücadele. Yapmak istediklerimiz ve yapmak zorunda olduklarımız arasında hem seçim hem de gün sonunda her bir sorumluluğu “tikleme” mücadelesi. Kendimize sözler verip durduğumuz ama zorunda kaldığımız yapılacaklar listesinden de nefeslenmeye zor ara verdiğimiz günlerde özellikle. Her birimiz bir amaç uğruna koşarken, zorunda kaldıklarımızın attığı bir çelmeyle, bir daha nasıl ayağa kalkacağımızın yolunu bulmaya çalışırken kendimizden fedakarlık ettiğimiz günlerin mücadelesinden çıkmaya çalışıyoruz. Henüz ayağa kalkmanın yöntemlerini tecrübe edinmemiş kişiler için zor, tecrübe edinebilmiş kişiler için ise daha büyük çelmeyi bekleyecek kadar korkak ama umutlu bir mücadele bu. Aslında günümüzde her birimizin girmek zorunda kaldığı bir mücadele.

İşte biz de bu mücadele yolunda İngilizce hedefini “tiklemeyi” kafasına koymuş, düşe kalka da olsa ayağa kalkmanın bir yolunu bulmak için çabalayan o herkesiz. Bugün İngilizce için yarın bambaşka bir konu için. Nil Karaibrahimgil “Bir konuya kafayı tak.” derken bu mücadeleden bahsediyor sanırım 🙂

Neyse, konuşmak için yeterince zamanımız olacak elbet. Şimdi çalışma vakti. Yazının deyimiyle mücadele vakti.

Bugünkü listening + karma çalışmalarımızın konusu: meeting people at a dinner.

Haydi başlayalım.

Evet, bugün artık listening adımlarımızı tekrar etmiyorum. Alıştığımızı varsayıyorum. Adımları uygulayarak çalışmaya devam.

Bu bölüm bana yetmedi ve diğer bölümü de dinleyip alıştırmalarımı tekrar ettim 🙂

Şimdi gelelim reading bölümümüze. Madem bu kadar mücadelen bahsettik, reading bölümümüz de bununla ilgili olmalı diye düşündüm.

It’s that time of year again. Everyone and her sister is talking about setting life goals for next year, promising themselves that this time will be different. I’m not immune. I’m thinking about my own goals altogether too much. For good reason: Like you, I’ve been burned before. If we’re going to kick the year off right, we have to figure out how to set the right goals for ourselves.

When I don’t achieve my life goals, I blame myself. I think “I didn’t work hard enough,” and recommit myself to work even harder next time. I’m constantly hearing people say that the secret to creative success is “doing the work.” Butt in chair.

I’ve even kind of waffled on this myself, saying in one place that it’s not as simple as all that, while elsewhere saying that the key is thinking less and making more.

You can work like a burro, head down and pushing through, day in and day out, and never seem to get anywhere.

That’s because simply working harder is not the answer; it’s working on the right thing. And in order to clearly define what that “thing” is, sometimes you have to spend time envisioning your future projects. More to the point, you have to envision your future SELF (so you can set the right goals to get there).

Şimdilik bu kadar.

Umarım grammerde de aynı özveriyle çalışmaya devam ediyorsunuzdur.

Bizlere güveniyorum.

Mücadeleye devam. Düşmeye de. Öğrenmeye de.

Sevgilerimle…

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: