0n The Way 6 – Denge

Bir cumartesi gününden herkese merhabalar.

Dün yazı yazamadım. Dolayısıyla da İngilizce hedefimde bir kırıklık oluştu. Açıkçası bu hedefe başlarken ne kadar çok istesem de her gün bunu başarabilecek miyim diye bir endişe de vardı. İngilizce hedefimi gerçekleştirebilirdim ama her sabah kalkıp o yazıyı tamamlama endişesi en başında da ortaya çıkmıştı ne yazık ki ve endişelerim ilk haftada haklı çıktı.

Hayatta her an bir dengeden ibaret ve bir aşamada o dengeyi kaçırdığın an diğer bir aşamadan kaçırdığın kadar çalmak zorunda kalıyorsun. Bu benim için ilk zincirin kırılmasıydı umarım sizin için bu durum gerçekleşmez.

Böyle durumlarda eğer günlük bir hedefi sağlayamıyorsam, haftalık hedefimi dengelemeye ve bu günlük hedef sapma durumunun diğer bir güne sarkmaması için çalışıyorum. Bu çalışmanın 90 günlük hedefi telafi edebileceğini düşünüyorum ama ilk başta da söylediğim gibi önemli olan dengeyi koruyabilmek. Her hedef için geçerli bir durum bu. Çalışmak için gereken zamanın belli olmalı, hobilerin için ayırman gereken zaman belli. Nadiren bunların dengelerinin kayması endişelendirmese de hiç anlamadığımız zamanlarda da bu nadir gerçekleşen denge kaymaları, bir bakmışız her gün hayatımızda yer edinivermiş. Çoğu zamanda da gerçekleşen bu oluyor hayatlarımızda.

Denge konusu aklımızın bir ucunda dursun. Şimdi ben iki gün için gerçekleştirmem gereken hedeflere geleyim. Siz de cumartesi günü gerçekleştirmeniz gereken hedeflere.

Bugünkü listening derslerim iki başlıkta olacak. Konularım ise şunlar:

Finding the library

Meeting a new team member

Hafta sonu için biliyorsunuz ki 15 dakikalık dinleme egzersizlerimiz olacak. Burada podcastlerden yararlanabiliriz. Öneri olarak Hüseyin Demirtaş’ın English Hour adlı podcastini verebilirim.

Ve yine bu hafta sonunda sizlere listening egzersizlerimizi hatırlatayım. Zira özellikle bu hafta sonu neleri başardık başlığının altında nasıl gelişim gösterdiğimizi inceleyeceğiz.

  • Listening metnimizi 2-3 kez dinliyoruz.
  • Metni takip ederek bir kez daha dinliyoruz. Bilmediğimiz kelimelerin telaffuzunu öğrenebilmek için bu adım önemli.
  • 1 kez daha metne bakmadan dinliyoruz.
  • Shadowing yöntemiyle hem dinleyip hem de tekrar ediyoruz. Bu tekrarı da bir ses cihazına kaydediyoruz.

Öyleyse hadi başlayalım.

Listening hedeflerini yerine getirdikten sonra sıra reading görevimizde.

Hafta sonu özellikle makale köşesi ayırmıştık kendimize. Takip ettiğim blog hesaplarından bir makaleyi sizlerle paylaşacağım.

Makaleyi önce anlayabildiğim kadarıyla çevirmeyi deniyorum ben. Daha sonra sözlük işine girip cümlenin tam anlamını çıkarmaya çalışıyorum.

Önerdiğim sitede bazı makalelerde blog yazarı podcast şeklinde okuduklarını da paylaşıyor. Yine kelimelerin telaffuzlarını öğrenebilmek için güzel bir sayfa diyebilirim.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Bu yazıyı okuyan herkese iyi çalışmalar dilerim.

Zincir bir yerde kopsa da o kopmayı en kısa zamanda tamamlayabilmeniz dileğiyle…

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: