On The Way 5 – Hayal Etmek

Herkese merhabalar.

Bugün 4. Gün ama bana sorarsanız sanki 1 yıldır bu işi yapıyorum. Her sabah kalkıp bunu yapmak her gün daha da zor hale geliyor ve her gün daha geç kalkmaya başladım. Baksanız baya umutsuz bir başlangıç oldu ama madem birlikte bir sürece başladık tüm şeffaflığı ile ilerlemek istiyorum.

Good Place dizisinde 3. Sezon mu 4. Sezon mu hatırlamıyorum. Eleanor adlı karakter iyilik yapmak için en başta çok hevesliydi ve bu amaç doğrultusunda her sabah erken kalkıyordu. Gün geçtikçe bu kalkışlar daha uzun sürdüğü gibi daha hevessiz gerçekleşiyordu. İşte bugün kendimi Eleanor gibi hissettim 🙂

Giderek ağırlaşacak hatta belki de sabah gerçekleştirdiğim bu yazı rutinini günün daha geç saatlerine ertelemeye başlayacağım, bu da giderek soğutacak beni ya da sizi kim bilir. Özellikle başkasına değil kendimize verdiğimiz sözleri tutmamak daha işimize geldiği için en çabuk kendimizden vazgeçeriz. Bu kısa vazgeçme tablosu da bu bunu gösteriyor aslında.

Şeyma Ünal 2021 hedeflerinde buna değinmişti. “Benim 2021 yılı hedefim kendime verdiğim sözleri tutmak.”

Sürdürülebilirlik adına güzel bir hedef.

Ve daha yolun başında zorlanıyoruz. Bu çok normal. Hem vücudumuzu hem zihnimizi hem de kendimizi yeni bir düzene sokuyoruz. Başlangıçta hepsinin bunu kabullenmemesi de doğal. 90 gün sonrasını hayal ediyorum sadece. Eskisinden çok daha farklı bir seviyede olacağız bu düzenli çalışma ile.

Belki de o iş bize zor geldiğinde hayallerimizi yeniden devreye alıp işin yapılabilirliğini arttırabiliriz ve tabi kendimize verdiğimiz sözün tutulabilirliğini de.

Engeller olacak. Önemli olan gün sonunda o hedefe bir tik atmak.

Şimdi sohbetimize ara verip listening görevimize odaklanalım. Benim bugünkü konum: Business cards.

Alışkanlık haline gelene kadar tekrarlayacağımı söylemiştim.

Listening görevini gerçekleştirirken metinli bir içerikten besleniyorsak bunu 4 adımda gerçekleştiriyoruz.

  • Metni 2-3 kez sesli dinliyoruz.
  • Metni açıp 1 kez de hem takip edip hem dinliyoruz. Bilmediğimiz kelimelerin telaffuzlarını öğrenebilmek için bu adım önemli.
  • Metne bakmadan bir kez daha kelimeleri anlayarak dinliyoruz.
  • Shadowing yöntemi ile sesli metinden sonra hem kelimeleri tekrar ediyor hem de cümleyi tekrar edip bir yere kaydediyoruz. Haftalık süreci görebilmek için bu adımda epey önemli.

Hemen başlayalım 🙂

Listening görevimizi bitirdiysek şimdi sıra reading görevine geldi.

Yazının başlığı da olduğu gibi bugünkü reading konumuz hayal etmek.

“”Imagine” is a song written and performed by the English musician John Lennon. The best-selling single of his solo career, its lyrics encourage the listener to imagine a world at peace, without the divisiveness and barriers of borders, religions and nationalities, and to consider the possibility that the focus of humanity should be living a life unattached to material possessions. Lennon and Yoko Ono co-produced the song and album of the same name with Phil Spector. Recording began at Lennon’s home studio at Tittenhurst Park, England, in May 1971, with final overdubs taking place at the Record Plant, in New York City, during July. One month after the September release of the LP, Lennon released “Imagine” as a single in the United States; the song peaked at number 3 on the Billboard Hot 100 and the LP reached number one on the UK chart in November, later becoming the most commercially successful and critically acclaimed album of Lennon’s solo career. Although not originally released as a single in the United Kingdom, it was released in 1975 to promote a compilation LP and it reached number six in the chart that year. The song has since sold more than 1.6 million copies in the UK; it reached number one following Lennon’s death in December 1980.”

Şimdilik bu kadar.

Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz haftalarımız olsun.

Sevgilerimle…

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: