On The Way 4 – Rutin

Herkese tekrar merhabalar.

Bu seride üçüncü günümüze ulaştık. Bu hedef benim için çok farklı ilerliyor. Çünkü hedefe dair artık kendimi sorumlu hissediyorum. Bu durum da sabah kalkar kalkmaz bu yazıyı yazmamı, dolayısıyla da hedeflerimi gerçekleştirmemi sağlıyor. Tabi bunu söylemek için çok erken. Daha üçüncü gün. Belki tam 21. Günde yani alışkanlık kazanmak için ihtiyaç sürede bunu tam olarak söyleyebilirim.

Bu yazının başlığı rutin. Çünkü yavaş yavaş bu süreci rutinim haline getiriyorum. Bu görevi sabahın ilk saatlerinde yapmak beni rahatlatıyor dolayısıyla da uyanınca ne yapsam diye düşünmek zorunda kalmıyorum. Bu görev artık benim sabah rutinim oldu. Umarım sizler için de rutin diyebileceğimiz bir anda hedeflerinizi gerçekleştirebiliyorsunuzdur.

Şimdi gelin başlayalım.

British council sitesinde benim bugünkü listening dersim: booking table. Eğer benimle birlikte devam ediyorsanız birlikte bu konu hakkında bir şeyler öğreneceğiz demektir. British council sitesindeki dersleri aslında güne en az iki kere yayabilirseniz çok daha anlamlı olacaktır. Ben henüz bunu gerçekleştiremedim ne yazık ki. Eğer yeterli zamanımız varsa, örneğin sabah bir bölüm dinliyorsanız öğle arasında ya da akşamüzeri bir bölüm daha dinlemek, listening görevi ile birlikte yaptığımız o görevlerle birlikte yaparsak özellikle, günü en verimli şekilde kapatmış oluruz.

Listening görevimi gerçekleştirmeden önce görevlerimizi tekrar hatırlatmak istiyorum.

  1. Listening için seçtiğimiz parçayı en az 2-3 kez dinliyoruz.
  2. Dinlediğimiz parçanın metni varsa hem dinleyip hem de takip ediyoruz. Bu bölümde bilmediğimiz ve daha önce hiç duymadığımız kelimeleri çıkarmak ve telaffuzlarını öğrenmek faydalı olacaktır.
  3. Bir kez daha dinliyoruz.
  4. Shadowing yöntemi ile parçayı dinleyip ardından biz de sesli tekrar ediyoruz. Burada seslerimizi kayıt ediyoruz ki haftalık değerlendirmede hem yanlışlarımızı görebilelim hem de ilerleme durumlarımızı 🙂

Şimdi listening zamanı. Görevlerimi gerçekleştirmeye gidiyorum 🙂

Bugün de yeni kalıplar öğrendim. Bunları not ediyorum çünkü speaking derslerinde bu kalıplar üzerinden ilerlemek çok daha güvenli bir şekilde ilerlememizi sağlıyor bence. Tabi bunları daha sora tekrar etmek lazım ki not defterlerimizin tozlu sayfalarında kaybolmasın 🙂

Listening görevlerimizi tamamladıktan sonra sıra geldi reading bölümüne. Bu bölümde de yine bir parça üzerinden devam edeceğiz. Bugünkü arayacağımız kelime: routine.

“First, write down everything you need to get done daily, both in your home life and at work. Don’t worry about how you organize this list; this is a brain dump, not a to-do list. Take 30 minutes with a notebook to jot down everything you do each day, as well as everything you should get done.

If you feel like it’s too hard to remember all the tasks in one sitting, carry around a notebook and take notes throughout the day. In the beginning, no task is too small—if you want to work “brush teeth” into your routine, put it on the list.

Early birds get things done most effectively before lunchtime, while night owls tend to get their creative burst of energy in the evenings. Think about when you work best, and group your tasks into the time of day that makes the most sense for when you will best complete them.”

Reading hedefimizi de işaretlediğimize sıra konu çalışmaya geldi. Ben başladığımdan beri konuyu gün içerisinde başka bir saate taşıyorum. Bu nedenle benim için sonraya ertelenmiş bir görev olarak kalıyor. Umarım siz bu yazıyla birlikte o görevi de yerine getiriyorsunuzdur.

Bugünlük de bu kadar.

Kendinize iyi bakın.

Sevgilerimle…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: