On The Way 3 – Adım

Günaydın, tünaydın, iyi günler.

Bu adımı her ne zaman atmaya karar verdiysen aramıza hoş geldin.

Bugün aslında bizim ilk adımımız. Başlangıcı yalnız bırakmayan bir adım atıyoruz birlikte. Haydi, gelin başlayalım.

Dün sizlerle birlikte listening bölümünden başlamıştık. Ben yine British council sitesinin bölümlerinden devam edeceğim. Çünkü burayı yarım bırakmadan ilerlemek istiyorum.

Listening için öneri sayfalarımı dün sizinle paylaşmıştım. Burayı tekrar etmeyi düşünmüyorum. Süreçte yeni sayfalarla karşılaştığımızda paylaşmaya devam edebiliriz 🙂

Ayrıca dün aktif çalışma yaparak ilerlediğimiz için günlük 10 dakika hedefimizi destekleyebileceğimiz podcast bulmak süreçte bize destek olacağından bahsetmiştik. Öneri podcast yazısından dün Culips adlı podcastin 213. Bölümünü dinledim. 20 dakikalık bu bölümde anlamadığım çok yer oldu tabi ki ama genel olarak podcastte kelimeler tane tane konuşulduğu için konuya hakim olmakta çok zorlanmadım. Başlangıç için tek bölümlük bir tecrübem oldu ama öneriyorum 🙂

Dün bahsetmiştik ama alışkanlığa dönüşene kadar hatırlatmakta fayda var.

Metnini bulabildiğimiz listening bölümlerini kalıcı hale getirebilmek için her gün şu adımları tekrarlıyoruz:

  1. Listening bölümünü 2-3 kez dinliyoruz.
  2. Dinlemeyi bitirdikten sonra metnini açıp hem takip ediyor hem de dinliyoruz.
  3. Metni kapatıp 1 kez daha dinliyoruz. Burada odak yeni öğrendiğimiz kelimelerde olmalı.
  4. Shadowing(Gölgeleme) yöntemiyle paragrafı sesli tekrar edip kaydediyoruz. Bu kayıtları her hafta sonunda değerlendirmek için dinleyeceğiz. Gelişimi görebilmek adına kayıt tutmak önemli 🙂

Evet, şimdi bu yazıya bir mola verip listening hedefimi gerçekleştirmeye gidiyorum 🙂

British council gibi platformlarda dinliyorsanız zamanınıza göre 2-3 bölümü günde bitirebilirsiniz. 3 bölümü günün çeşitli zamanlarına bölebilirsiniz. Böylece 4 adımlı tekniği daha sık uygulamış olur, alışkanlık haline daha hızlı getirebilirsiniz.

Bugünkü listening bölümünün notlarını aşağıdaki gibi aldım:

,

Sıra geldi reading bölümüne. Burada da dün gerçekleştirdiğim gibi rastgele makalelerden seçmeye çalışacağım. Bugünkü fiilimiz: “Make a habit”

“Ego depletion is “a person’s diminished capacity to regulate their thoughts, feelings, and actions.” For instance, one of my main habits is writing.  This is something that I do every day, and I’m always working hard to get better at it on a daily basis.

The important point thing here is to identify a habit you can do all the time, something that will fit into your life and can be completed on a daily basis, even when you don’t feel like it.

Because of ego depletion, it’s important to work on only one habit at a time. That way, your store of willpower can be channeled into completing that one habit, increasing the odds of success.”

Bu paragraf sayesinde de epey kelime öğrenmiş olduk.

Diğer hedefimiz biliyorsunuz ki her gün bir konu öğrenmek. Ben bunu elimdeki grammer kitabıyla gerçekleştiriyorum. Konu kısmında herkesin bilgisi farklı olduğu için iyileşmek istediği konularda da aşağıdaki siteden faydalanabilirsiniz.

https://dictionary.cambridge.org/grammar/british-grammar/

İkinci günü de burada noktalıyorum. Kendinize iyi bakın ve İngilizceyi hayatınıza yerleştirmeyi unutmayın 🙂

Sevgilerimle…

.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: