On The Way 2 – Başlangıç

Herkese merhabalar.

Bugün hedefimizin ilk günü. Hem sizinle çok geçmeden paylaşmak hem de hedefimizin kafamda oluşturduğu ağırlığı azaltmak adına İngilizce hedefini yapılacaklar listemin başına yerleştirdim. Siz de hazırsanız başlayalım.

Hedefin ilk gününde(daha doğrusu ilk ayında) listening için 10 dakika ayırmıştık. Listening önemli bir beceri ve hedefimin başlarında özellikle dinlediğimi anlama kabiliyetimi ölçmek istiyorum. Bu nedenle test etme imkanı sunan sitelerden başlayacağım. Bunun için arşivimdeki siteler şunlar:

Esl-lab

https://listenaminute.com/

https://www.bbc.co.uk/learningenglish

https://learnenglish.britishcouncil.org/

Bunların dışında sadece listening üzerinde ilerlemek istiyorsanız podcast öneren aşağıdaki siteyi sizlere önerebilirim.

Serinin ilk yazısında da söylemiştim. Kafa karışıklığını önlemek adında ben ilk olarak listening görevim için British council sitesinden başlayacağım. Burada kendi seviyenize uygun bir listening serisi seçebilir ve oradaki bölümlerden ilerleyebilirsiniz.

Her seviye için ondan fazla içerik bulunmakta. Bu nedenle başlangıç için değerlendirebilirsiniz.

Bölümlere girdiğinizde ise listening’e başlamadan önce konuyla ilgili küçük bir göreve davet ediyor sizi site. Daha sonra listening’i tamamlıyor ve eğer anlamadığınız bir nokta var ise transcript bölümünden takip edebiliyorsunuz. Daha sonra task 1 ve task 2 olarak iki aşamada anlayıp anlamadığınızı test edebilirsiniz. Eğer bu görevleri bir de yazılı olarak yapmak isterseniz tüm bölümü download sekmesinden indirebiliyorsunuz da.

Burada benim takip edeceğim düzen şu şekilde olacak.

  1. En az 2 kez dinlemek. Bu seviyeye göre 4 ya da 5 olabilir.
  2. Transcript sekmesinden dinlerken takip etmek. Kelimelerin telaffuzunu öğrenmek.
  3. Hem dinleyip hem de sesli tekrar etmek. Bu duruma shadowing(gölgeleme) adı veriliyor. Bunu birkaç kez uygulayabilirsiniz. Hatta mümkünse ses kaydına alıp bir yerde bu ses kayıtlarını depolayın. Daha sonra bunları dinleyip hatalarınızı çıkarabilirsiniz.

Bu tarz uygulamalı sitelerde biraz da emek harcayacağımız için gelin ilk zamanlarda uygulamalı platformda günlük yalnızca bir bölüm seçip diğer 10 dakika hedefi tamamlayabilmek için de bir podcast dinleyelim. Böylece görevi tamamlayabilmek için bahaneler üretmek durumunda kalmayız.  

Şimdi izninizle listening görevim için bir duraklama arası veriyorum kendime 🙂 Lütfen bu noktada siz de listening görevinizi gerçekleştirme molası verin 🙂

Listening görevim boyunca öğrendiğim kelimeleri ve kalıpları not edeceğim. Kalıplar speaking için yardımcı oluyor özellikle bana.

Notlar için de oneote uygulamasını kullanıyorum.  Gün içerisinde tekrar etmek için uygun bir ortam olabilir sizler için de.

Listening de uygulama ve podcast ile devam edeceğimi söylemiştim. Yukarıda önerdiğim sitede podcastler vardı ancak onları gün içerisinde deneyip önerilerimi size gelecek yazıda aktarmaya çalışacağım. Onun dışında siz de hedefi tamamlamak için aralarından birini seçerek devam edebilirsiniz.

Listening görevini en azından uygulamalı adımla tamamlamış olduk böylece. Şimdi sıra reading görevinde. Reading için zaten bir kelime yazdığınızda önünüze birden fazla sayfa çıkacaktır. Herhangi birine tıklayıp bir paragraf seçerek de ilerleyebilirsiniz. Ama bu seriye bizimle birlikte başlamış olanlar için ben aşağıya örnek bir paragraf ekliyorum. Böylece o görevi de tamamlamış olarak işaretleyebiliriz.

Arama kısmına reading a book yazıp çıkan makalelerden birini seçiyorum.

http://importanceofstuff.com/reading-books

Seçtiğim site bu. Haydi başlayalım.

Reading is to the mind, what exercise is to the body. This amazing quote describes the importance of reading in just one line. But rather I would like to say, the joy of reading cannot be expressed in words. It’s something which can be understood only by experience. Reading a book, gives you a wonderful encounter with the new world created by the writer for you. A reader can extract the best benefits only when he/she falls in love with reading.

Burada bir kalıp daha ekliyorum listeme: “the joy of reading cannot be expressed in words.”

Çeviri bana en zor gelen şeylerden biri. Özellikle bazı paragraflar o kadar zorlayıcı oluyor ki insan çevirmek için üşeniyor 🙂 Öncelikle bu konuda kendimize zaman tanımamız lazım. Yukarıdaki paragraf da kimimiz için hemen çevrilebilir gibi dursa da kimimiz için bir işkenceye dönüşebilir. Burada bir anlam çıkarabilmek önemli bence. Zaten aradığımız eylem belli. “reading a book”. Paragrafta öğrendiğimiz yeni kelimelerle de bir anlam çıkarabilsek en azından hepsini anlayamasak bile önemli bir gelişme sergilemiş sayılırız diye düşünüyorum.

Reading konusunda seviye seviye kitaplar oluyor. Bunlardan da faydalanabilirsiniz. Ben YDS için bir kitap edinmiştim. Erkan Önler’in Reading Store başlıklı bir kitabı. Hem uygulama da yaptırıyor sizlere. Bu anlamda epey yardım sağlıyor bana tavsiye ederim J Onun dışında reading konusunda daha başlangıç seviyesinde iseniz yine British coucil sitesinden reading seviyenize göre oradan bölüm bölüm ilerleyebilirsiniz.

https://app.readlistenlearn.net/explore

Onun dışında bu siteye üye olarak seviyenize göre bir kitap seçip de ilerleyebilirsiniz. Önemli olan kendinize zorlayıcı hedefler vererek daha en başından vazgeçmenize neden olmamak. Hepsi bu 🙂

Bu günlük bu kadar 🙂

Başlangıç için güzel bir gün olsun herkese 🙂

İyi çalışmalar diliyorum.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: