İçimizdeki İngilizceye Sorular

Merhabalar herkese.

Uzun süredir İngilizceye verdiğim arayı düşünüyorum. Bir ara yoğun bir tempo tutturmuştum kendime, eskisine göre gösterdiğim gelişimi veriye de dökünce motive oluyordum. Motive oldukça da İngilizce konusunda kendime karşı oluşturmuş olduğum duvarı biraz da olsa kırmaya başlamıştım. Şimdi aradan 1 sene geçti. O duvar tekrar örüldü önüme ve duvarın yüksekliği eskisi gibi korkutuyor beni. İngilizce konusu benim için yine imkansız diyeceğim çemberin içerisine yerleşmiş durumda. Her gün de o çemberden adım adım uzaklaşıyorum.

Şimdi, neden bunları anlatıyorum?

Çünkü eminim ki, içimizde benim gibi İngilizce konusunu uzaktan izleyen ve imkansız çemberine bu konuyu fırlatan arkadaşlarımız vardır. Biraz da olsa bu yazıda, o arkadaşlarla birlikte çembere elimizi uzatıp değişiklik adımını atalım istiyorum. Haydi, başlayalım.

Öncelikle kendim için çözmeye çalışacağım bu konuda kendime sorular sormaya başlamak istiyorum. Dilerseniz siz de bu soruları kendinizce yanıtlayıp not alabilirsiniz.

İngilizce ya da başka bir dil öğrenmek neden bu kadar ütopik bir beceri gibi geliyor bana?

Yapamayacağımı düşünüyorum. Bu beceri, benim için bir zorunluluk ve o zorunluk beni strese sokuyor. Kendime bir süre biçiyorum ve o sürede hedeflediğim mükemmelliğe ulaşamadıkça daha da stres oluyorum. Sürecimi daha da zorlaştırıyorum.

Mükemmellik diye geçirdik içimizden. Bu mükemmelliği nasıl tanımlarım? Dil öğrenmede mükemmellik benim için ne? Neden o mükemmellikte ilerlemeye çalışıyorum?

Sanıyorum kusursuzca konuşmayı hedeflemek benimkisi. O kusursuzluğu sağlayamadan konuşmak istemiyormuşum gibi. Düşünmeden ana dilim gibi konuşabilmek belki de. Konuşurken ıı, ee demeden konuşabilmeyi hedefliyorum ve onu da hemen yapabilmek istiyorum. Bu durum öğrenme sürecimi de olumsuz etkiliyor. İstediğim kusursuzluğa hemen ulaşamayacağımı bilmeme rağmen başka bir ortamda konuşmak zorunda kaldığımda da yapamama düşüncesi, konuşamama, iki kelimeyi bir araya getirememe ve doğru gramer kullanmadan konuşmak en büyük korkum olmuş bir kere. Bu nedenle o mükemmelliğe ulaşmadan, o güveni sağlayamadan kendimce hep kaçıyorum. Sanki kaçtıkça daha çok konuşabilecekmişim gibi 🙂

Peki, bu korkuyu nasıl yenebiliriz? Korku kısmını halledebilsek aslında, yanlış doğru demeden konuşmak için çabalamak da konuşma yolunda ilk adım olacakmış gibi. Bunu nasıl başarabiliriz?

O korkuyu kolay kolay yenebileceğimizi sanmıyorum. Yani benim için öyle. Çünkü senelerdir öğrenmeye çalıştığım bu süreçte o korkuyu da beraberimde taşıdım ve o korku da benimle birlikte büyüdü. O yüzden hadi şu korkuyu 1 haftada, 1 ayda, 1 yılda yenebilirim gibi bir hedef veremiyorum kendime. Bir de onu düşünmeye çalışırsam daha çok stres yapacakmış gibi hissediyorum. Bu yüzden asıl yöntemi bularak ilerlemek istiyorum. O zaman bu konuda kendime güvenirim ve o güvenle de korkumu günden güne azaltabilirim diye düşünüyorum.

Nasıl bir yöntem geliştirebilirsin bu İngilizce konusunda kendine?

Konu İngilizce olduğunda sınırsız kaynağa ulaşabiliyoruz. Yöntem yazsak bile birden fazla yöntem var, her kafadan da ayrı ses çıkıyor. Bence burada yöntem olarak bakıldığında bir tanesini seçerek ilerlemek mantıklı olabilir. Diğer türlü daha işe başlamadan kararsızlık yaşayacağımız için kendi sürecimizi daha da uzatmış oluruz. Daha işe başlamadan demotive ederiz kendimizi. Bu yüzden tek bir yöntem seçerek ilerlenmeli diye düşünüyorum. Geçen sene bu konuda çok araştırmıştım ve denemiştim birçoğunu. Orayı aktifleştirmek, kelime haznemi de geliştirebilmek için kendi yöntemlerimi bulmaya çalışıyorum.

Ne zaman başlıyorsun bu sürece?

Hemen şimdi. Yarın dersem erteleyeceğim ya da kesin acil bir işim çıkacak. Mesaiye kalacağım falan filan. Kafamıza koyduğumuz işleri hemen yapmazsak, en azından nasıl ilerleyeceğimiz konusunda bir plan oluşturmazsak, bu konu hep çözülmesi gereken ama asla çözülemeyen konular konumunda durur kalır. Aynı döngüyü aylarca hatta yıllarca tekrarlayıp dururum ve değişen bir şey olmaz. Korkum daha da büyür. Ben daha da uzaklaşırım. O yüzden hemen şimdi. Yöntem belirle. Ya da eski düzendeki yöntemine geri dön. Plan yap ve hemen başla. Bunun için başka bir çözüm düşünemiyorum.

Kendi içimde cevap bulmaya çalıştığım bu yazıyı günlük gibi kullandım sanırım. Ancak kendimle yüzleşmek için harika bir yöntem oldu. Bazen yazılar, düşünceyi somutlaştırmak için güzel bir anahtar oluyor çözümler için. O yüzden size de öneririm. Açın bir defter ya da bir Word sayfası. Doldurmaya başlayın. Belki çok başka sorunlarınız için de farklı anahtarlar keşfedersiniz.

İngilizce konusuna dönecek olursak, sizin yanıtlarınız da benimkilere benziyor ise bu konuda yazılar yazmaya ve sizlerle öğrendiklerimi paylaşmaya devam edeceğim. Şimdi, başlayın. Yöntem konusunda ne yapacağım diye düşünüyorsanız aşağıdaki videolar size yardımcı olabilir belki.

Umarım faydalı olur.

Vazgeçmemeniz dileğiyle…

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: