İngilizce Öğrenmek İçin 7 Öneri Site

Herkese merhaba.

Hep hedeflerden bahsedip duruyoruz ancak hepimizin başarmaya çalıştığı, başarmak için hiçbir masraftan kaçınmadığı ve içimizde bir yerlerde nasıl yapamadığımızı sorup hala yol kat edemediğimiz ortak amacımızdan hiç bahsedemedik sizlerle. Peki, nedir o hedef? Tabi ki, ingilizce.

4. sınıftan beri(şimdi çok daha erken yaşlarda) dersler görüp durduğumuz önemini belki de her şeyden çok fark ettiğimiz ancak uygulamaya gelince çoğumuzun geçemediği bir sınav İngilizce öğrenmek. Artık İngilizce öğrenmek için internetimizin olması yeterli ama gelin görün ki biz bunu öğrenmek için kendimize karşı oluşturduğumuz duvarı bir türlü aşamamaktayız. Sadece youtube’a girdiğimizde bile tonlarca videoyla karşılaşıyoruz, bir tanesini dinleyip başlayalım da diyoruz belki de, ama hadi şu videoyu da, bu videoyu da derken her videonun kendine has birden fazla yöntemini duyduktan sonra, karışıveriyoruz kendi içimizde. Hangisini uygulamalıyım? Hangisini uygularsam kısa sürede istediğim sonuca ulaşırım gibi sorularla adım atmak bile bize imkansız gibi görünmeye başlıyor.

Bu yazıda nasıl öğrenmemiz gerektiğinden bahsetmeyeceğim. Ancak bu yolculukta üretmek istediğim çok fazla içerik de olacak. Geçen sene bu yolculuğa başlarken birden fazla yararlı içeriğin bulunduğu sayfayla tanışma fırsatım olmuştu. Bu yazının amacı sizleri onlarla buluşturmak ve amacınıza uygun olanı seçmeniz için bir alan sunmak olacak. Hazırsanız, içerikleri tanıtmaya başlayabilirim.

Esl-Lab.Com

İngilizce yoluna girmişseniz bu cümleyi çokça duymuşsunuzdur: “İngilizceyi anlayabilmen ve konuşabilmen için dinlemen gerek. “ İşte, bu site bolca dinleme yapabileceğiniz ve İngilizce seviyenize göre çeşitli içeriklere ulaşabileceğiniz bir platform. Ayrıca dinleme sonunda küçük sınavlar yaparak kendinizi test etme olanağı da sunuyor.

Voanews.com

Hem günlük olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmak istiyor hem de İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız bu site tam size göre. Günlük olayları hem canlı TV desteğine bağlanarak izleyebilir hem de radyo kanalına basarak sadece yayınlarını dinleyebilirsiniz. Haber hakkında daha detaylı bilgiler öğrenmek ve çeviri konusunda becerilerinizi geliştirmek isterseniz makalelere de ulaşabilirsiniz.

Bitgap.com

Bu siteyi sosyal medya hesaplarınız gibi düşünebilirsiniz. Burada hesap oluşturarak İngilizce postlar yayınlayabilir ve başkasının oluşturmuş olduğu postları görebilirsiniz. Ayrıca genel olarak sosyal medya platformu gibi olduğu için arkadaş ekleyerek sohbet edebilirisiniz. Farklı gruplara dahil olabilir, konulara göre gramer çalışabilir ve kelime öğrenebilirsiniz. 

Ororo.tv

Bu site, videolar izlerken bilmediğiniz kelimeleri videoyu durdurmadan bulabilmenizi ve çevirileri görebilmenizi sağlar. Dizileri izlerken anlaşılmasını kolaylaştırır. Üstelik sadece İngilizce değil, farklı dilleri geliştirebilmek için de bu siteyi kullanabilirsiniz.

Listenaminute.com

Yine bu site de listening becerileriniz kuvvetlenmenizi sağlayacaktır. 1 dakikalık dinleme metniyle araştırmalar yapabilmenizi de sağlayan bu uygulama içerik konusunda epey zengindir ve başlangıç için bence en uygun seviyede bir site.

Readlistenlearn.net

Aynı anda hem okumak hem dinlemek ve hem de bilmediğiniz kelimeleri görebileceğiniz bir site arıyorsanız bu site sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Burada ilginizi çekebilecek bir içeriğe tıkladığınızda kütüphanede yer alacak ve içerik, yarım bırakıldığında kütüphanede bekleyecektir.

BBC Learning English

Bu sitenin aynı zamanda telefonda da kullanabileceğiniz uygulaması mevcut. Yine bu siteye girdiğinizde gramerden farklı konuların anlatımına, sınavlara, çocuklar için yapılmış özel kurslara ulaşabilirsiniz. Haberleri takip etmek ve İngilizcenizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız da BBC size uygun bir site olacaktır.

Şimdilik bu kadar. Yazımın başında kafa karışıklığından bahsetmiştim ama umarım bunlardan birini seçerken sizde nu durum yaşanmaz. Tavsiyem hepsine bakıp aralarından birini ya da ikisini seçip ilerlemeniz. Bunlardan zaten en farklı olanı ororo. Diğerlerinden seçip film, dizi de takip etmek isterseniz ororo seçenekleriniz arasında mutlaka olmalı. Seçenekleri azaltmak seçmek için de size avantaj sağlayacaktır. Umarım örnekler geliştirmek için önünüzde epey bir yol açar.

İyi çalışmalar dilerim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Advertisement

One response to “İngilizce Öğrenmek İçin 7 Öneri Site”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: