İzle, Düşün, Sorgula 4 – İnsan Olmak Nedir?

Merhabalar.

Bugünkü videomuzda müzik, karmaşık hisler ve kendi perspektifinden bir soruyu yanıtlayan farklı insanlar var. Soru şu: Sizce insan olmak nedir?

Gelin, cevapları birlikte takip edelim.

 

Benim bu videoyla tanışma sürecim belki sizlerden farklı işledi. Öncelikle sözlere odaklanmadan sadece duyguları hissetmeye çalıştım. Ne düşünüyor? Mutlu mu? Ne hissediyor söylerken? Daha sonra sözlere odaklanarak bir kez daha izledim. Anlayamadığım yerler oldu, tekrar tekrar. Ama içime işledi. Çünkü bu soruyu daha önce kendime sormamış olduğumu fark ettim ve Dünya’nın her yerinde kim olduklarını, nerede yaşadıklarını bilmediğim birçok insanla aynı hissettiğimi. Verilen cevapları kısaca özetleyeyim sizlere.

 

İnsan olmak nedir?

  • İnsan olmak en zor şey.
  • Engelleri aşabilmek.
  • Yardım edebilmek.
  • Ne olmak istiyorsan ona ulaşabilmek.
  • Kendini bulmak, kaybetmek ve sonra diğerleriyle tanışmak.
  • Nasıl sevileceğini bilmek.
  • Acıyı hissedebilmek.
  • Kusurlara sahip olmak.
  • Başarmak için çok acı çekmek.
  • Kendin olabilmek.

 

Bunların dışında farklı bir yere değinmek isteyenler de vardı. Küçük bir kız çocuğunun: “Tavsiye veremem. Çünkü yeterince mükemmel değilim.” demesi gibi. Aynı zamanda mutluluğu yüzünden okunan, daha doğrusu mutlu olmak için çabalamış, kararlarından dolayı herkese saygı duyduğunu ifade eden biri ise bizlere şöyle bir tavsiye verdi: “Herkes birbirine kardeş, insan olarak bakmaya başladığında, güzellik orman yangını gibi yayılacak.”

Dünyaya ne olduğumuzu, kim olduğumuzu, neye benzediğimizi, kiminle olduğumuzu bilmeden geliyoruz. Ve sonra adım adım öğreniyoruz tüm bu soruların cevaplarını. Hayatlarımıza yeni insanları dahil ettikçe de kendimize yeni bir şekil veriyoruz. Her bir insanla daha çok değişiyoruz. 1 hafta önceki bizle şuanki biz arasında dağlar kadar fark oluyor kimi zaman. Değişmeyi de böyle öğreniyoruz işte. O küçük kızın yeterince mükemmel olmadığını söylemesi, tek başına varolan bir düşünce değil mesela. Ama değişecek. Her yeni insanla birlikte mükemmellik tanımı da, yüzündeki ifadesi de değişecek. Şuan pek mutlu görünmüyor çünkü kafasındaki mükemmelliği sağlayamadığını düşünüyor. Pek çoğumuzun da böyle düşündüğü gibi. Kafamızın içindeki o başka hayatları çıkarmadığımız sürece de hep bu mutsuz ifade yer alacak belki de suratlarımızda. Başkasının hayatına sahip olamazsak hep bir mutsuzluk ama daha iyiysek şükür mırıltıları çıkar dudaklarımızdan. Peki, biz bunu nasıl öğrendik?

İşte, bu nasılın cevabını bulursak çözümü de, daha doğrusu çözüme giden yolu da bulabiliriz belki. Tabi, çözmeye niyetlendiysek.

Soruların cevapları aslında insan olmanın zorlu bir şey olduğunu ve olabilmek tanımının da bu zorlu yolculukta engelleri aşarak kendimiz olmamız gerektiğini söylüyor. Peki bunu zorlaştıran aslında ne, kim? Bence cevap yine insanlar. Herkesin kendi yolunda, yolculuğunda engel diye tabir ettiği şey insan. Bu noktada bizlere videoda verilen tavsiyeyi dinleyebiliriz belki. Herkes birbirini kardeş, insan olarak görmeye başladığında… Güzellik orman yangını gibi yayılacak.

İnsan olmak, başka hayatlarda gizli değil. Ortada. Biraz zamana ve çabaya ihtiyacımız var sadece. Başkalarını “insan” olarak görebilmek için. İstersek neden olmasın? Sadece ben değişsem bir şeyi etkilemez diye düşünmeden… Değişimi isteyerek, kendimizi bilerek ve görerek.

Şarkıda da dediği gibi. All we do is hide away. All we do is chase the day.

Saklanmadan. Sadece kendimizi düşünmeden. Değişime kucak açalım ki güzellik büyüsün.

 

Sevgilerimle.

 

 

Advertisement

2 responses to “İzle, Düşün, Sorgula 4 – İnsan Olmak Nedir?”

 1. Elinize sağlık gerçekten çok güzel açıklamışsınız.
  Benim için insan olmak nedir sorusuna cevabım öncelikle
  Empati kurabilen,sadece kendini düşünmeyen,insana insan gibi davranandır insan olmak…

  Liked by 1 person

  1. Merhabalar,

   Değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Tanımlar her insanın gözünden farklı olsa da aslında anlamları aynı yerde buluşuyor. Bir de olmasını istediğimiz yerde olmasını sağlayabilirsek her şey bambaşka olacak.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: