Çok mu Çok Düşünüyoruz?

Zaman zaman kendimizi düşüncelerimize kaptırmış halde buluyoruz. Bazen bu kaptırma o kadar uzuyor ki konular konuları açıyor. Yapılan tartışmalara dalıyoruz. Keşke şunu deseydim, keşke şöyle yapsaydım gibi sonu görünmeyen sorulara maruz bırakıyoruz kendimizi. Evet, yaşadığımız iyi kötü her tür olaydan ders çıkarmak önemli. Ama bu kadar çok düşünmek bize bir şey katar mı sizce?

Yaşamımıza haddinden fazla düşünmek olarak geçen bir kelimeden bahsetmek istiyorum bugün sizlere: Overthinking. Yaşanılan olay üzerinde çok durmak ve bunun sonucunda da kendimize savaş açmak da diyebiliriz buna. Çünkü fazla düşünmek kendimize, hem kısa vadede hem de uzun vadede iyi olmamızı engelleyen bir sürecin başlangıç noktasını oluşturmakta. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki bir olay ya da durum hakkında fazla düşünmek yoğun strese, başarısızlık hissine ve hatta kişilik bozukluklarına yol açabiliyor. Öyle ki, kendimizde yarattığımız negatif etki çevremizdeki tüm insanların da negatif etkilenmesine neden oluyor ve böylece kişiler arasında doğru iletişim kurulamamasına neden oluyor. Burada başlayan iletişim sorunu da kavgalara, dostlukların zedelenmesine, evli çiftlerde boşanmaya yol açabiliyor.

 

Psikolojide bu durum zihinsel geviş getirmek olarak tanımlanmaktadır. Hayvanlarda normal olarak karşılayabileceğimiz bu kavramın, ne yazık ki insanlar için pek de pozitif bir etki yaratmadığını görmekteyiz.

 

“Fazla düşünmek, var olmayan problemleri yaratma sanatıdır.”

 

Fazla düşünmek, o olaya ya da duruma çözüm bulabileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu yolun sonu çıkmaz sokak. Ve o sokağa giderken tek kişi kalma riskimiz de çok fazla. Öyleyse neden bu riskleri alıyoruz?

Düşünme özgürlüğümüzü bize herhangi bir faydası dokunmayan durumları düşünürken kullanmamak gerekir. Bu hayata bir kere geliyoruz ve onu yaşarken de kısacık mutlulukları çevremizdekiler ve bizim için cehenneme çevirmemek mühimdir. Yaşanılabilir her an kıymetlidir. Kötü veya iyi olan her şey bizim içindir ve yaşanılan her şey tecrübe kutusunda saklanılıp, bir sonraki kötüde değerlendirmek üzere kullanıldığında, anlar sahip olduğu değere kavuşur.

Fazla düşünmenin çukuruna düştüğünüzde kaybettiğiniz zamanı ve anları belki de kişileri hatırlayın. Ancak o zaman şuanı ve yarında yaşayabileceklerinizi kurtarabilirsiniz.

Kendinize şans verin.

Sevgilerimle.

 

Overthinking kavramı için şu makaleye göz atabilirsiniz:

https://www.kamudanhaber.net/zihinsel-gevis-getirme-makale,3712.html

Advertisement

One response to “Çok mu Çok Düşünüyoruz?”

  1. Ne kadar düşünürsen düşün, güzeli düşünmek en doğrusu.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: