Hedeflerimize Yeni Bir Başlangıç

Neden başlangıç tarihlerimizi değiştiremiyoruz? Neden yeni yıl hedefi verirken yılbaşını baz alıyoruz? Yarın cumartesi. Yok, olamaz. Başlangıç pazartesi olur diyerek neden başlama işimizi erteliyoruz?

Hadi gelin, bu sorulara hep birlikte yanıt bulmaya çalışalım.

Özellikle yılın sonuna doğru yeni yıl hedeflerim ya da yeni yılda kendime verdiğim hedefler, yapılması gerekenler vs. konulu videolara ya da yazılara denk gelmişsinizdir. Benim çokça kullandığım zinciri kırma takvimi de yeni yılda alışkanlıkları sürekli hale getirmeyi ve hedeflerimize görsellik katarak onları daha istekli bir şekilde uygulamamızı sağlıyordu. Halen planlarımı yaparken yeni bir ayı, yeni bir haftayı göz önünde bulundurarak planlarımı oluşturuyorum. Geçenlerde yeni bir yaşa girdiğimde kendime neler yaptın, neleri başardın diye sordum. Burada bahsettiğim tarih ne pazartesiydi ne yeni bir yılın ne de yeni bir ayın ilk günüydü. Kendi başlangıcımı bu tarih belirliyordu ve her zaman kendimi kontrol ettiğim düzen bu tarihe göreydi. O zaman neden kendimi pazartesiye göre konumlandırıyordum ki?

Siz de benim gibi planlara çok düşkün biriyseniz, gelin hedeflerimizi kendi başlangıcımıza yerleştirelim. Benim yeni hedef kontrolüm ayın 1’i değil mesela ve artık her yeni yaşımda öğrendiklerimi işin içine katarak yeni hedefler belirleyeceğim. Şimdi denemeye başladım, 1 sene sonra bende nasıl bir farklılık yarattığını sizinle paylaşmayı çok isterim.

Bu uygulama aniden bir yazının sonunda ortaya çıkıverdi. Aslında bu fikri benimsememin birçok nedeni var ama bence en önemlisi farklı olması. Yıllardır uyguladığım düzenden farklı olması uygulanabilirliğini daha da arttırdı benim için. Ki bence bir davranış alışkanlığa dönüştüğünde beynimiz artık ondan sıkılabiliyor. Farklı olan daha cazip bir fikir gibi geliyor ve ona da alışma hızımız ve verdiğimiz tepki o işe daha sıkı sarılmamızı sağlıyor. Bu yüzden arada sırada alışkanlıklarımıza küçük de olsa bir farklılık katmak gerek. Kitap okurken klasik müzik ya da sakinleştirici müzikler açmak olabilir ya da okuyacağınız sayfa sayısını ikiye bölüp ilk partiyi okuduktan sonra araya başka bir aktivite koyabilirsiniz.

Hayatımızda bazı süregelen işlere farklılık katmak hem o işi daha farklı gözlemlememizi sağlayacak hem de bizde yeni bir heyecana sürükleme hissiyatı yaratacaktır. Bu yüzden küçük farklılıklar hızımızı arttırabilir.

Umarım bu süreç hepimize iyi gelir 🙂

Böyle küçük değişiklikler yapan kişiler varsa yorumlarını bekleriz 🙂

Değişikliklerin yolumuza ve hedeflerimize iyi gelmesi dileğiyle…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: