Yüzleşme 18 – İyi Hissetmeyi Seç

Herkese merhaba.

Bugünün konusu: mutluluk. Hepimizin ortak amacı ancak varmakta zorlandığımız bir duygu. Sizce mutluluk nedir? Başarmak mı, ulaşmak mı, anlık duygular mı, iyi hissetmek mi, gülümsemek mi? Ya da hiçbiri mi? Peki ya mutlu olduğunuzu nasıl anlarsınız? Nasıl mutlu hissedersiniz?

Sorular çok. Ama net bir cevabı da yok gibi görünüyor. Bence mutluluk anlıktır. O an iyi hissetmeyi sağlamaktır. İyi hissetmeyi seçtiğimiz her an hem daha mutlu, daha enerjik hissederiz hem de bu enerjiyi karşımızdakine yansıtarak onun da mutlu olmasını sağlayabiliriz. Tabi karşımızdakinin de mutlu olmayı seçmesi gerek.

Mutlu olmak için en önemli şey mutlu olmayı seçmektir. Beyin öyle bir organdır ki, sadece hissetmek istediğimiz duygularla bağdaşan kelimeleri, duyguları, nesneleri bulup çıkarır karşımıza. Ve onun enerjisiyle dolup taşarız. Siz ne kadar iyi hissederseniz hissedin, karşınızdaki kişi o gün iyi hissetmeyi seçmemişse onun negatif duyguları bir süre sonra sizi de etkisi altına alır. Farkında olmasak da olumsuz düşünmeye o kadar yatkınızdır ki, bir süre sonra karşımızdaki kişiyle aynı şekilde düşünmeye başlarız. Bir anda tüm iyi hislerimiz uçar gider ve yaşama hevesimiz de aynı seviyede düşer. Her yaptığımız işin, duygunun kötü halini görürüz. Ve aynı kötü düşünceleri başkasına yansıtırsak, o kişi de kötü düşünmeye başlar. Aslında duygu aktarımı zincirin halkaları gibidir bu özelliğiyle. İlk halkadaki kişinin duygusu, son halkadaki kişiye kadar olan tüm halkaları etkileyecektir.

Morale ihtiyacımız olan şu günlerde kendimize yaptığımız engelin farkında olmamız gerek. İyi hissetmeyi seçelim, önlemimizi alalım. Gülümsememizin önündeki tek engel kendimiz olmayalım. Şöyle bir uygulama yapalım sizlerle. Kötü hissettiğimiz zamanda yapabildiğimiz işleri ve o işlerin ne kadar kaliteli olduğunu düşünelim ve hatta onu bir kağıda yazalım. Kağıdın alt kısmına ya da yanına iyi hissettiğimizde yaptığımız işleri ve kalitesini düşünerek yazalım. Hatta bu duyguları hissettiğimizde karşımızdakini o duyguyla nasıl etkilediğimizi de yazalım. Bence hepimiz aradaki farkın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Yaşamımızı seçimlerimiz belirler. Biz de motivasyonumuzu kaybettiğimizde iyi hissetmeyi seçelim. Şimdi gelin izlediğinizde iyi hissettiğiniz bir filmi, bir diziyi düşünün. Kısacık bir video da olabilir bu. Müzik ya da fotoğraf da. O belirlediğiniz film, dizi ya da video hep elinizin altında ulaşabildiğiniz bir yerde olsun. Olsun ki, modunuz düştüğünde izleyip eski halinize dönün. İnanıyorum ki, hepimize iyi gelecek bu uygulama. Mutlu olmak için kendimize izin verelim ve sonra neler olacak hep birlikte görelim. Mutlu olmayı seçmek dileğiyle…

 

Yazının ilhamı için:

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: