Yüzleşme 14 – ‘Ama’lardan Vazgeçmek

Herkese merhaba.

Bugün kendimize söylediğimiz bahanelerin ortaya çıkış kelimesinden bahsetmek istiyorum sizlere: “Ama”lardan. Bahanelerimizin var olduğu kabullenişini kendi içimizde yaptığımızı düşünüyorum. Kabullenişini yapmışızdır çünkü hep onların yanında kalmamızın başka bir açıklaması olamaz. Eğer yapmadıysak da bu yazıda yapma ihtimalimiz çok yüksek. Neyse, konuya devam edelim. Hepimizin yapmak istediği bir sürü fiil ve gerçekleştirmek istediği birçok hedef varken sığındığımız yalanlar denizidir bahaneler ve artık biz bunların varlığını kabulleniyoruz. Çünkü kabullenişimiz ve onlara sığınışımız vicdanımızın sesini bastırıyor ve bizi kendimizle yüzleşmekten kurtarıyor. Biz de bu kurtarışa sarılıyoruz ne kadar bizi hedeflerimizden uzaklaştırdığını bilsek de.

Bir şeyler yapmak istiyorum ama…

Bunu başarmak istiyorum ama…

O işi bu akşam yapmalıydım ama…

Bir ama dizisidir uzayıp gider. Bir başladı mı bu dize, sonunu bulmakta zorlanırız kimi zaman. Sonra da zaten ipin ucu kaçtı diyerek hepten uzaklaşırız hedeflerimize. Zaten şimdi başlasam da istediğim sürede bitiremeyeceğim, bir sonraki ay yapmam daha mantıklı diyerek yine vicdan rahatlatması rutinine başlayarak ruhumuzu tedavi etmeye çalışırız. Bir yandan da biliriz ki diğer ayın gelmesi bir şeyi değiştirmeyecek. Bahaneler hep var olacak amalar var oldukça. O yüzden tedaviye bahanelerden değil sözcüklerden başlamak gerek.

Tabi ki, bu öyle yazıldığı ya da okunduğu gibi sıradan olaylar dizisi değildir. Bunu yapabilmek iyi bir özveri gerektirir. Ama öncelikle kendimizle yüzleşmemizi gerektirir. Bizimle aynı hayale sahip ve bu hayali gerçekleştirebilmiş olan kişilerin hangi amalardan vazgeçtiğini görebilmek, bizim de hangi yönde ilerlememiz gerektiğini bize sunacaktır. Çünkü gerçek başarı, vazgeçişlerimizin toplamıdır.

Şimdi hep birlikte farklı bir çalışma yapalım. Yapmak istediklerimizi değil de yapmak istediklerimizi başarmak için bir yola çıktığımızda karşılaştığımız amaların listesi oluşturalım. Belki bu liste bize bir rehber olur. Gelecek yolculuklarımızda hangileriyle karşılaşabileceğimizi gösterir bize ve biz de ona göre önlem alabiliriz. Haydi, hemen yazmaya başlayalım. Hatta fark ettiniz mi? Şimdi bunu yazmak için bir ama ile savaşmaya başladık bile!

Hayatımızda hep bir savaş veririz ki bu savaşlar bizi canlı tutar. Bazılarında yeniliriz ve bu yenilgi bize yeni tecrübeler katar ki başka savaşlarımızda aynı hataları yapmayalım. Aslında yenmek de yenilmek de içimizde başarı için çok büyük enerjiler barındırdığımızın kanıtıdır. Ancak biz bu kanıta bazen yüz çeviririz. Önümüzdeki merdivenleri çıkmak o kadar büyük bir yük yükler ki omuzlarımıza, o yükü taşıyıp taşıyamayacağımızı bilemeyiz. Bu da gücümüze hakaret eden bir sürü amalar doğurur. Bilmeliyiz ki, bazen amalara da ihtiyacımız var. Hepimiz ne kadar güçlü olsak da o an taşıyabileceğimizden daha fazla işi sorumluluğumuz altına alırız ve bu da ister istemez yeni amalar ile karşılaşmamızı gerektirir. O yüzden küçük hedeflerle bir amaca ulaşmak bizim için kafidir. Bir anda birden fazlasını yapmak ise bir yüktür. Bu yük en başta bize zor değilmiş gibi gelse de, geri kalan sürede yapmamız gereken işler biriktiğinde, bizi amacımıza götüren o işlerden biraz daha vazgeçmemizi gerektirir.

Hedeflerimizin peşinde, içimizdeki gücün bilinciyle ve amalardan uzaklaşarak atacağımız her adım savaştığımız her yeni bir yükün aşıldığının göstergesidir. Aşılan her yeni bir yük, yeni hedeflerin başarılması için yeni bir hedef ortaya çıkması anlamına gelir. Her yeni bir hedef de her yeni BİZ’i ortaya çıkaracaktır. İşte o zaman, savaşlarımız anlam kazanacak! Anlamlı savaşlarımızda buluşmak dileğiyle…

Advertisement

One response to “Yüzleşme 14 – ‘Ama’lardan Vazgeçmek”

  1. Ama kelimesi her türlü karşılıklı konuşmada kişinin gerçek söylemek istediğini ardında saklar. Cümlede “ama” kelimesine kadar anlatılan tesselli yada hikayesi sonrası acıtan, denemeyen,ima edilen yada gerçeğin kendidir.
    Hayat bizi başta doğruyu söyleyip ama….. diyenlerden uzak tutsun.
    Yüzleşmelere devam, meraklı takipçinim.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: