Excel Notları 1 – Temel Formüller

Herkese merhaba.

Bu yazı ile birlikte yeni bir eğitim serisine başlıyoruz.  Faydalı olması dileğiyle…

Bildiğimiz gibi excel tüm alanlarda kullanılan ve hemen hemen çoğu işimizi halletmemizi sağlayan bir Office programı. Sunumlarda çalışmalarımızı göstermek, finansal işlemlerimizi gerçekleştirmek ve sonuçları karşılaştırmak,  verileri tabloda ya da grafikte gösterebilmek, verileri saklayabilmek vs. için sıklıkla tercih ettiğimiz bir platform. Bu nedenle “Notlar” adını vermiş olduğum bu seride Excel’de karşılaşılan problemlerin çözümünü, aradığımız işlemleri nasıl yapacağımızı ve makro excel sayesinde yapabildiğimiz programları sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Hadi başlayalım.

İlk olarak Excel’deki temel formülleri anlatmak istiyorum. Bunları hemen hemen çoğumuz biliyoruz ama bir üstünden geçmekte fayda var diye düşünüyorum.

Bir örnek üzerinden başlayalım.

Aşağıdaki tablomuzda öğrenciler, öğrencilerin dersleri ve dersler için yapılan sınavlarda aldıkları notları gösteren bir tablo bulunmakta.

Şimdi hep birlikte, girilen not sayısını, tüm derslerdeki notların toplamını ve ortalamasını, matematik, türkçe, fen ve sosyal bilgiler derslerini alan öğrencilerin not ortalamasını ve alan öğrenci sayısını bulmamızı sağlayan genel formüllerin kullanımını göreceğiz.

  • Girilen not sayısını bulmak için yazmamız gereken formülümüzün adı BAĞ_DEĞ_SAY formülüdür. Bu formülü yazdıktan sonra sayısal değer içeren sütunun seçilmesi gerekmektedir. Eğer öğrenci isminin olduğu sütunu ya da derslerin yazılı olduğu sütunu seçerseniz sonuç 0 olarak görünecektir. Formülümüz: =BAĞ_DEĞ_SAY(C2:C21)
  • Tüm derslerdeki notların toplamını bulmak için TOPLA formülünü kullanacağız. Bu formülü yazdıktan sonra toplayacağımız sayıların bulunduğu hücreleri seçmemiz yeterli. Formülümüz: =TOPLA(C2:C21)
  • Tüm derslerin not ortalamasını bulmak için ORTALAMA formülünü kullanacağız. Yine “TOPLA” formülünde yaptığımız gibi uygulayacağız. Ortalama kısmını girdikten sonra ortalamasını bulmak istediğimiz hücreleri seçip enter tuşuna basıyoruz. Formülümüz: =ORTALAMA(C2:C21)
  • Matematik dersini alan öğrencilerin toplam notunu bulabilmek için ETOPLA formülünü kullanıyoruz. Bu formül, birden fazla seçeneğin bulunduğu bir tabloda belli bir kriterin dahil olduğu alana karşılık gelen sayısal değerin toplamını bulabilmek için kullanılır. Ayrıca formülü yazarken tırnak içinde yazdığınız değerin, tablodaki değer ile uyması gerekir. Yoksa sonuç 0 olarak görünecektir. Formülümüz: =ETOPLA(B2:B21,”Matematik”,C2:C21) İlk kısım(B2:B21) aradığınız kriterin(Buradaki kriter sözcüğü matematik dersi için kullanılmıştır.) hangi sütunda bulunduğunu gösterirken, tırnak içindeki değer(“Matematik”) kriterinizi temsil etmektedir. Diğer kısım ise(C2:C21) hesaplanacak kriterin sayısal değerine karşılık gelen sütunu göstermektedir.
  • Matematik dersini alan öğrencilerin sayısını bulabilmek için de EĞERSAY formülünü kullanıyoruz. Formülümüz: =EĞERSAY(B2:B21,”Matematik”) Formüldeki B2:B21 kısmı, kriterin(matematik) arandığı değerin bulunduğu sütunu temsil etmekte iken tırnak içindeki değer de kriteri göstermektedir.
  • Matematik dersini alan öğrencilerin not ortalamasını bulmak için EĞERORTALAMA formülünü kullanabiliriz. Formülümüz: =EĞERORTALAMA(B2:B21,”Matematik”,C2:C21) Formüldeki ilk kısım kriterin arandığı sütunu, tırnak içindeki kısım kriteri ve diğer kısım da aranan kritere karşılık gelen sayısal değeri teslim etmektedir.

 

Buna göre tablomuzda oluşan sonuçlar:

 

 

 

 

Formüllerimiz ve formüllerin anlamları yukarıdaki gibidir. Yukarıdaki sonuçlar sadece matematik dersi için açıklanmıştır ancak diğer dersler için de aynı formüller geçerlidir. Sadece sonuçlar farklı olacaktır.

Excel notlarımızın ilk yazısını da böylece bitirmiş olduk. Umarım faydalı olmuştur. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar dilerim. Bir sonraki notumuzda görüşmek üzere 🙂

Error
This video doesn’t exist

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: